Aktuality

12.11. 2012

Holandská návšteva v Bielom Kostole

Vzdialené a predsa blízke

Čo má spoločné obec Biely Kostol pri Trnave a oblasť Nord Amsterdam? Veď ich delí vzdialenosť niekoľko tisíc kilometrov!
Spája ich „biely kostol“. Nachádza sa v obci Biely Kostol a historicky niekoľko storočí niesol a nesie aj názov po tejto budove. A v lokalite, veľmi špecifickej oblasti Amster- damu sa nachádzajú tri biele kostoly. To je prvá skutočnosť, ktorá ich spája.
V novovytváraných putách zohráva dôležitú úlohu ľudský faktor a preto návšteva holandských zástupcov regiónu Severného Amsterdamu v uplynulých dňoch v Bielom Kostole bola viac než symbolická.
Ako k tomu došlo? V Bielom Kostole pôsobí holandský investor, ktorý sa zameriava na výstavbu kvalitných rodinných domov a vilových domov holandského typu za účelom prenosu „holandskej atmosféry“ do slovenského prostredia. A naopak, hľadal investor podobnú obec ako je Biely Kostol v Holandsku. Avšak žiadna z obcí nemala meno „Witte Kerk“, ale našli sa stovky obcí, v ktorých sa vypínali biele kostoly. Najzaujímavejšou lokalitou s kostolom bola oblasť hneď s troma bielymi kostolmi. Táto oblasť na rozdiel od Bieleho Kostola je súčasťou Amsterdamu, no je administratívne samostatná.
Ako žijú obce v blízkosti veľkých aglomerácii? Čo im poskytuje Amsterdam a Trnava?
Starostovi Bieleho Kostola Dr. Adámkovi sa myšlienka nadviazania spolupráce medzi obcami zapáčila a podporil myšlienku prepojenia obcí.
Úloha presvedčiť holandský región pripadla pánovi Gijsbertovi Bootovi, ktorý je konateľom investora CERE Invest Biely Kostol. Navštívil región Severného Amsterdamu, ktorý pozostáva z piatich obcí, a stretol sa so zástupcami samosprávy: „Hneď som sa do tejto oblasti zaľúbil. Je typická holandská, zelená, historické dedinky, milí ľudia. Pre mňa ako Stredoeurópana to znamenalo veľa, vynorili sa myšlienky na šťastné detstvo.“

POHĽADOM HOLANĎANOV

Po prípravách dostali zástupcovia holandského regiónu pozvanie na návštevu Bieleho Kostola. Yvonne Breedijk, starostka obce Dorpsraad povedala: „Nevedeli sme, kde je Biely Kostol a čo od návštevy môžeme očakávať. Ale sme spoločne v Európskej únii, zdieľame spoločné hodnoty a naše obce majú mnohé spoločné rysy.“
Jan Hendrijks, predseda Rady centrálnych obcí, predstavil región, odkiaľ pochádzajú: „Región, ktorý reprezentujeme, je súčasťou Nord Amsterdam. Naša oblasť je atypickou oblasťou Amsterdamu - nie je to rušné veľkomesto, ale vidiecka oblasť s večne zelenými pasienkami a kanálmi. Päť obcí Holysloot, Schellingwoude, Durgerdam, Ransdord a Zunderdorp leží medzi pastviskami a majú veľmi typickú architektúru. Tá zostáva zachovaná, pretože región je chránenou oblasťou. Je to na jednej strane výborné, lebo staré historické domčeky, more, cyklistické chodníčky lákajú turistov, na druhej strane je však rozvoj ubrzdený limitovanou stavebnou uzáverou.“
Dr. Adámek, starosta Bieleho Kostola k programu povedal: „Keď nás chce niekto poznať, potrebuje sa zoznámiť s ľuďmi a ich kultúrou a každodenným životom. Obce tvoria ľudia a je potrebné ich pochopiť. Len takto môžeme pristúpiť k ostatným otázkam.“
„Prekvapila nás otvorenosť a priateľskosť ľudí z obce,“ vyznáva sa Yvonne Breedijk. „Poznali sme nielen vedenie obce, ale aj poslancov a čo si cením bolo tam málo formality. Veľmi som to precítila - moje počiatočné obavy vystriedal veľmi dobrý pocit.“
Mále podniky a spôsob podpory, ktorý sa im dostáva, to je oblasť, ktorá zaujala Jana Hendrijksa. ,,Navštívili sme podnik na výrobu vína Vino Mrva&Stanko a okrem degustácie nás prekvapila profesionalita a komplexný prístup k predmetu podnikania. Vytvorenie dostatku pracovných miest je problémom aj v Holandsku a malé podniky v oblasti služieb sú tou správnou cestou. Páčila sa nám úroveň a profesionálna zaujatosť ľudí v pivovare Sessler. Spájanie histórie so súčasnosťou je dobrá cesta,“ konštatoval Jan Hendrijks.

NÁVŠTEVA NA VÝSLNÍ

„Oblasť, ktorá nás spája, je poľnohospodárstvo - konkrétne chov kráv. Preto sme si s naozajstným záujmom prezreli farmu v PD Trnava,“ hovorí Yvonne Breedijk.
„V Bielom Kostole chováme hovädzí dobytok na mäso a mlieko,“ hovorí podpredseda Ing. Šimunek. Oblasti Nord Amsterdam hovoria „Wet land“, to znamená „mokrá krajina“, pretože územie, kde ležia spomenuté dediny bolo získané z mora. Pôda je vždy vlhká a sú tam dobré pastviny. Na rozdiel od Bieleho Kostola sa tam chovajú kravy len pre mlieko. Zaujímavosťou je, že územie, na ktorom podniká PD Trnava je skoro identické s územím farmárov v Nord Amsterdame - 1600 ha, s tým rozdielom, že pastviny sú majetkom 19 rodinných fariem, na ktorých chovajú 1200 kusov dobytka.
Záver návštevy vyústil v otvorenú debatu o dotačnej politike Európskej únie, ktorá bola ukončená pozvaním zástupcov družstva do Holandska zo strany pani Breedijk, takisto spolumajiteľky rodinnej farmy. Témou návštevy bude oboznámenie sa so spôsobom chovu a dokončenie debaty o financovaní poľnohospodárstva.
„Uchvátila nás malebnosť Bieleho Kostola a historické centrum Trnavy,“ hovorí Jan Hendrijks. „Obyvatelia musia byť pyšní. Toľko historických udalostí. Nikdy sme nemysleli, že sú tu také dlhé a hlboké dejinné udalosti.“ Delegácia si samozrejme nenechala ujsť aj príležitosť navštíviť holandskú štvrť Na výslní, ktorú buduje holandský investor. „Som presvedčený, že ľudia budú v týchto krásnych a účelných domoch spokojní a šťastní,“ zdôraznil vedúci delegácie pán Jan Hendrijks.

Kapitola spolupráce sa zahájila, témy sú nahodené. Slovenská delegácia z Bieleho Kostola má na jeseň navštíviť Nord Amsterdam. „Okrem dobrej nálady, záujmu o ich život im prinesieme aj dobré víno, čo im tak chutilo,“ uzatvára Dr. Adámek.

Video z tejto radostnej návštevy si môžete pozrieť na nasledujúcom linku tu.

 5.9. 2019

Ponuka na predaj objektov občianskej vybavenosti

Cieľom investora a Obce Biely Kostol je vytvoriť podmienky na výstavbu, kolaudáciu a následný predaj objektov, vktorých budú lokalizované služby pre obyvateľov z bezprostredného okolia časti obce „Na Výslní“ a z celej obce Biely Kostol. V súčasnosti sa realizuje výstavba troch objektov OV1, OV2 a OV3, pričom objekt OV4 je vybudovaný a skolaudovaný.
Viac »
13.12.2019

NOVINKA - Byty v rodinnom dome BREDA RD2 v ponuke

Začiatkom roka 2017 sme zahájili predaj a výstavbu ďalších objektov.
Medzi nimi aj Viladom BREDA RD2.
Nasledujúci text Vám priblíži stavbu viladomu ako aj holandské mesto, ktorého meno nesie.
Viac »
7.7.2016

Energetické certifikáty tried A1 a B pre Viladom V5, V7 a Bungalov RDB

Máme dve vynikajúce správy!
1. Viladom ROTTERDAM V5 a GRONINGEN V7 získali energetické hodnotenia A1.
2. Energetické certifikáty Bungalovov RDB č.15-18 získali energetické hodnotenie triedy B.
Príďte sa pozrieť na domy horúcich noviniek do Bieleho Kostola na Slnečnú ulicu. Tešíme sa na Vás!
Viac »
25.8.2016

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ 23. - 25. 9. 2016

Príďte sa 23.-25. 9. 2016 pozrieť ako sa projekt Na výslní vyvíja a pokračuje. V ponuke sú postavené a rozostavané domy a byty vo viladomoch.
Tešíme sa na Vašu účasť!
Viac »
20.2. 2016

Viladom ROTTERDAM V5 - výstavba zahájená

Výstavba viladomu V5 č.7 s piatimi bytovými jednotkami bola zahájená v máji 2015. Dvojpodlažný objekt obsahuje 2 a 3 izbové byty. Voľné sú už len posledné 3 byty.
Viac »
01. 10. 2016

Viladomy MAASTRICHT V6 - objekty skolaudované

V roku 2016 boli skolaudované 2 viladomy Maastricht V6. Ide o dvojpodlažný objekt so šiestimi bytovými jednotkami s počtom izieb 2 alebo 3. Viac info...

Viac »
19.3. 2012

Biely Kostol a Amsterdam

Biely Kostol bude spolupracovať s provinciou holandského hlavného mesta Amsterdam NOORD HOLLAND.
Viac »
22.7. 2012

Prečo som si vybrala projekt Na výslní

Danka Barteková, vynikajúca športovkyňa, reprezentantka Slovenska v streleckej disciplíne skeet
Viac »
8.10. 2010

Položenie základného kameňa

Dňa 4.10.2010 sa o 10:30 sa v Bielom Kostole, na Krátkej ulici, uskutočnilo slávnostné poklepanie a položenie základného kameňa.
Viac »
created by catmedia