Aktuality

19.3. 2012

Biely Kostol a Amsterdam

Generálnemu riaditeľovi spoločnosti Cereinvest Gijsovi Bootovi, / ktorý mimochodom hovorí po česky a rozumie aj po slovensky/ sa názov obce Biely Kostol veľmi zapáčil. Starosta obce Dr. Adámek mu objasnil dejiny obce, ktoré siahajú do dávnoveku. Obec Biely Kostol dostala svoje privilégia v roku 1244, keď kráľ Belo IV. trnavským hosťom pridelil pozemky v lokalite zvanú Parná. Predpokladá sa, že to bola zem neskoršieho Bieleho Kostola. A odvtedy sa lokalita – obec sa vzťahuje k názvu Alba Ecclesia - Biely Kostol. Obec sa za feudalizmu nazývala aj Parna, Ujfalu, spomínaná Alba Ecclesia, Albanus, Weisekirchen či Fejeregyház. Svoj názov dostala od stavieb kostolov, ktoré boli vždy biele. Aj súčasný kostol, postavený v roku 1941, vyniká bielou farbou.

Práve táto skutočnosť viedla spoločnosť CEREInvest k myšlienke hľadať a nájsť v Holandsku obec s obdobným názvom - Biely Kostol - vlastne „witte kerk“. „Biely Kostol“ sa našiel v Škótsku, na Novom Zélande, ale v Holandsku pod týmto pomenovaním nič nenašli. Po ďalšom pátraní sa však našla oblasť v Holandsku, ktorá má viacero bielych kostolov. „Po dohode s našim starostom sme oslovili zástupcov obcí, ktoré ležia v uvedenej oblasti a majú biely kostol, či nemajú záujem o nadviazanie kontaktov so slovenskou obcou, ktorej názov je Biely Kostol“ – uviedol Gijs Boot. “Prezentoval som projekt Na výslní v Holandsku a na základe mojich informácií a argumentov sa zástupcovia piatich obcí rozhodli spolupracovať s Bielym Kostolom na Slovensku. Holandskí občania vítajú možnosť spolupráce so slovenskými obyvateľmi Bieleho kostola a považujú ju za inšpiratívnu a tešia sa na spoločné stretnutia, nadväzovanie priateľstiev a organizovanie spoločných holandsko-slovenských aktivít.”

Priblížme si však spomínanú holandskú oblasť s bielymi kostolmi.

Provincia Noord Holland je súčasťou mesta Amsterdam. Táto informácia vyvolá pocit rušného veľkomesta, ale nie je tomu tak. Oblasť tvoria obrovské poľnohospodárske pozemky a na tomto ostrove zelene sa nachádza päť dedín Holysloot, Schellingwoude, Durgerdam, Holysloot a Zunderdorp. Týchto 5 obcí je unikátnych vďaka svojej polohe. Sú to typicky “holandské” obce s architektúrou starých dedinských budov a farmami s rozľahlými pastviskami. Táto súčasť Amsterdamu je prísne chránenou oblasťou. Je doslova pitoreskná a ťažko veriť, že je súčasťou rušného veľkomesta. Tri obce sa pyšnia peknými bielymi kostolmi, čím si získali aj všeobecnú pozornosť. Spoločným menovateľom holandských obcí a Bieleho kostola je blízkosť veľkého mesta – Amsterdamu, či Trnavy.

Život v oblasti piatich obcí je zaujímavý a zároveň paradoxný. V severnom Amsterdame, ktorého súčasťou je aj táto oblasť, žije 86 tisíc ľudí 109 národností. Kuriozitou je fakt, že poľnohospodárstvu – farmárčeniu sa venuje len 30 osôb a všetci sú sústredení v spomínaných obciach. Farmári sa venujú jedine chovu dobytka. Táto oblasť sa nazýva aj “záhrada občanov mesta Amsterdam”. Nádherná príroda, mnoho vtákov (paralela ku Kamennému Mlynu), cyklistické chodníky sú lákadlom pre Amsterdamčanov a turistov, ktorí si takisto vychutnajú prechádzku pri mori. Keď si chcú turisti pozrieť naozaj autentickú holandskú dedinu, zavítajú do Holyslootu alebo Durgerdamu. V zime zase láka oblasť korčuliarov.

http://www.flickriver.com/places/Netherlands/North+Holland/Amsterdam/Holysloot/

Zástupcovia piatich obcí majú svoj hlas aj v Rade severného Amsterdamu a presadzujú riešenie problémov, s ktorými sa stretávajú . Riešia napríklad negatívny postoj k pretváraniu oblasti na žijúci skanzen, dopravu / oblasť leží na rašeliniskách a doprava narúša konzistenciu pôdy/, vzdelávanie /dochádzanie obyvateľov do centra Amsterdamu/, verejnú dopravu aj fakt, že mnohí obyvatelia sa vracajú do obcí len “vyspať” a celý deň sú v centre Amsterdamu.

Obyvatelia sú aj napriek dielčim problémom hrdí na svoju oblasť a nemenili by vidiecke bývanie za ruch Amsterdamu.5.9. 2019

Ponuka na predaj objektov občianskej vybavenosti

Cieľom investora a Obce Biely Kostol je vytvoriť podmienky na výstavbu, kolaudáciu a následný predaj objektov, vktorých budú lokalizované služby pre obyvateľov z bezprostredného okolia časti obce „Na Výslní“ a z celej obce Biely Kostol. V súčasnosti sa realizuje výstavba troch objektov OV1, OV2 a OV3, pričom objekt OV4 je vybudovaný a skolaudovaný.
Viac »
13.12.2019

NOVINKA - Byty v rodinnom dome BREDA RD2 v ponuke

Začiatkom roka 2017 sme zahájili predaj a výstavbu ďalších objektov.
Medzi nimi aj Viladom BREDA RD2.
Nasledujúci text Vám priblíži stavbu viladomu ako aj holandské mesto, ktorého meno nesie.
Viac »
7.7.2016

Energetické certifikáty tried A1 a B pre Viladom V5, V7 a Bungalov RDB

Máme dve vynikajúce správy!
1. Viladom ROTTERDAM V5 a GRONINGEN V7 získali energetické hodnotenia A1.
2. Energetické certifikáty Bungalovov RDB č.15-18 získali energetické hodnotenie triedy B.
Príďte sa pozrieť na domy horúcich noviniek do Bieleho Kostola na Slnečnú ulicu. Tešíme sa na Vás!
Viac »
25.8.2016

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ 23. - 25. 9. 2016

Príďte sa 23.-25. 9. 2016 pozrieť ako sa projekt Na výslní vyvíja a pokračuje. V ponuke sú postavené a rozostavané domy a byty vo viladomoch.
Tešíme sa na Vašu účasť!
Viac »
20.2. 2016

Viladom ROTTERDAM V5 - výstavba zahájená

Výstavba viladomu V5 č.7 s piatimi bytovými jednotkami bola zahájená v máji 2015. Dvojpodlažný objekt obsahuje 2 a 3 izbové byty. Voľné sú už len posledné 3 byty.
Viac »
01. 10. 2016

Viladomy MAASTRICHT V6 - objekty skolaudované

V roku 2016 boli skolaudované 2 viladomy Maastricht V6. Ide o dvojpodlažný objekt so šiestimi bytovými jednotkami s počtom izieb 2 alebo 3. Viac info...

Viac »
12.11. 2012

Holandská návšteva v Bielom Kostole

Čo spája Holandský región a Biely Kostol na Slovensku? Krásna krajina, milí ľudia a biele kostolíky.
Zástupcovia holandského regiónu Severný Amsterdam prijali pozvanie do Bieleho Kostola.
Viac »
22.7. 2012

Prečo som si vybrala projekt Na výslní

Danka Barteková, vynikajúca športovkyňa, reprezentantka Slovenska v streleckej disciplíne skeet
Viac »
8.10. 2010

Položenie základného kameňa

Dňa 4.10.2010 sa o 10:30 sa v Bielom Kostole, na Krátkej ulici, uskutočnilo slávnostné poklepanie a položenie základného kameňa.
Viac »
created by catmedia